Egy ilyen nevezetű intézmény létrehozását tervezik a híres-hírhedt nukleáris vállalatok – többek között az AREVA, az EnBW, az URENCO, a NOK, a Vattenfall és az E.ON.
Az angol nyelvű cikkben természetesen arra hivatkoznak, hogy a „nukleáris reneszánsz” miatt nagy szükség van a szakemberek oktatására és főleg fiatal, diplomás, magasan képzett jelentkezőket várnának. A legújabb nukleáris technológiákkal, biztonsági szabályokkal, költségvetési tervek készítésével és a harmadik generációs atomreaktorok működésével kapcsolatos ismereteket tanítanák meg nekik.
www.urenco.com/content/240/European-Nuclear-Energy-Leadership-Academy.aspx
Néhány kérdés:
- Hol van itt reneszánsz? Európában mindössze két helyen (Finnországban és Franciaországban) épül jelenleg új atomerőmű, azok is folyamatos csúszással, technikai hibákkal és halmozódó költségekkel küzdenek.
- Most értsük úgy, hogy a vállalatok valóban beismerték nincs kellő számú szakképzett és hozzáértő ember a nukleáris szakmában?
- Mennyi időveszteség lenne most újabb éveket várni a szakmabeliek kiképzésére? Mi lesz addig a most épülő reaktorokkal?
- Mi lenne, ha ezek a diplomás energiatermelés után érdeklődő leendő diákok az atomerőművek tanulmányozása helyett szélkerekekkel és napelemekkel foglalkoznának?
Tiltakozzunk közösen: atom szak helyett megújuló szakot!