Az Egyesült Államok volt az augusztus 1-jén Magyarországon át szállított radioaktív anyag célállomása – adta ki ma közleményében az MTI.
A fűtőelemeket két romániai kutatóreaktorból vitték Budapesten keresztül Szlovéniába, majd onnan hajón Amerikába. Az Országos Atomenergia Hivatal Általános Nukleáris Igazgatóságának vezetője, Koblinger László elmondta, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) egyik programjának részeként szállították a kiégett fűtőelemeket ezen az útvonalon. Az útlezárásokat és a rendőri kíséretet azzal indokolta, hogy a dúsított uránt nemcsak békés célokra lehet felhasználni, és ez vágyat ébreszthet különböző terrorista szervezetekben.
A NAÜ programja az Egyesült Államok és Oroszország megállapodása alapján zajlik, ennek során a világ több tucat kutatóreaktorában átállnak a kis dúsítású fűtőelemek használatára, a nagy dúsítású fűtőelemeket pedig visszaviszik a gyártó országba.
Kérdéseink: ezek szerint mégiscsak létezik – az atomerőművek építtetői által lebagatellizált – proliferációs veszély? Miért vártak hat napot a közlemény kiadásával?