..."technológia már annyira új, hogy minket nem is uránbányászati próbafúrásra, hanem öntözéses locsolásra emlékeztetett" - állítja az index február 21-ei cikkében. A WildeHorse, urán kutatásokat végző cég, magyarhangja felvázolja a technológia lényegét:
"csöveket fúrnak le a mélybe – ezek száma akár százas nagyságrendű is lehet –, és széndixoddal dúsított vízzel hozzák felszínre az ércet. Ezt a folyadékot egy központi feldolgozóban átvezetik egy ioncserélő gyantán, amely az oldatból megköti az uránt, és a tiszta folyadékot visszajuttatja a talajba."
Lássuk csak:
Csöveken lenyomnak valamilyen savat (ez lehet kénsav, salétromsav vagy nátrium-bikarbonát, amire valószínűleg az index cikkében utaltak, hoppá itt a CO2: Na2CO3 + CO2 + H2O → 2 NaHCO3). A fémércek oldhatósága savas közegben megnő, és így felnyomódik a felszínre az anyag.
..."a hozzáértők szerint több szempontból is környezetkímélő. Egyfelől a sugárzó anyagok, például a rádium, nem jönnek a felszínre; míg az urán önmagában nem sugároz, annak sárga porát bárki megfoghatja,... Ez a legkevésbé veszélyes kitermelési mód, csak arra kell odafigyelni, hogy a még meg nem tisztított oldat ne kerüljön ki a zárt, automatizált rendszerből."
Költői kérdések:
Miért nem sugároz az urán?
Mi van ha netalántán nem lenne teljesen zárt a rendszer?
Íme, egy kis animáció.
Most komolyan, ismer valaki teljesen zárt rendszert?
In-situ leaching... (kilúgozás)
2008.02.22. 13:42 | Atom Antal | Szólj hozzá!
Címkék: rendszer zárt wildhorse uránbányászat
A bejegyzés trackback címe:
https://antiatom.blog.hu/api/trackback/id/tr77349842
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.